BMW ALPINA XD3 / XD4

Podvozek

Zážitek z řízení vozů ALPINA je jedinečný a nejlépe by se dal popsat jako řízení bez námahy. Dobře vyvážený podvozek a odpružení hraje klíčovou úlohu – poskytuje současně nejlepší pohodlí a vynikající dynamiku jízdy.

Pomocí systému ovládání jízdních vlastností Driving Experience Control může řidič měnit nastavení odpružení a komprese – od režimu Comfort+ po režim Sport+. Použitím sportovních pružin specifických pro značku ALPINA, které jsou kratší a tužší, se snížilo těžiště vozu a tím se dále zlepšilo jeho chování při jízdě a dynamika. Ve spojení se systémem pohonu všech kol s plně variabilní distribucí točivého momentu zaměřeného na výkon a elektronicky řízeným aktivním diferenciálem s omezeným prokluzem na zadní ose zvyšuje na maximum trakce a agilita.

Dynamika

Pneumatiky Pirelli s ultravysokým výkonem a rozměry 255/45 ZR20 vpředu (označení pneumatik podle EU: C / A / 71 dB) a 285/40 ZR20 vzadu (označení pneumatik podle EU: C / A / 71 dB) zajišťují dokonalou přilnavost a pevnost na silnici. Oba modely mohou být vybaveny dvaceti dvou palcovými disky a pneumatikami nově vyvinutými společností Pirelli pro vozy BMW ALPINA XD3 a XD4 s rozměry 255/35 ZR22 vpředu (označení pneumatik podle EU: E / B / 69 dB) a 295/30 ZR22 vzadu (označení pneumatik podle EU: E / B / 70 dB). Jak dvacetipalcové, tak i dvaadvacetipalcové pneumatiky Pirelli P Zero s označením ALP byly speciálně vyvinuty podle požadavků společnosti ALPINA s ohledem na dynamiku a komfort. Kombinace technologie používané v motoristickém sportu s plochým tvarem ramen a inovativním vzorkem umožňuje vysoké příčné zatížení a přesné řízení, aniž by se přitom zhoršily jízdní vlastnosti na mokrém povrchu.

V kombinaci s dvaceti dvou palcovými kovanými koly se nejvyšší rychlost snižuje přibližně o 5 km/h.

Jak BMW ALPINA XD3, tak i BMW ALPINA XD4 se dodávají s elektronicky řízeným aktivním diferenciálem s omezeným prokluzem na zadní ose. To vylepšuje trakci při dynamické jízdě – ztráty způsobené prokluzem se snižují na minimum a točivý moment se efektivně rozděluje na kolo s nejlepší přilnavostí v jakémkoli daném okamžiku. To dále zlepšuje dynamiku řízení, dokonce i v kombinaci s pohonem všech kol, a uplatňuje se ve spojení s distribucí točivého momentu s preferencí zadních kol, specifickou pro značku ALPINA.

Bezpečnost

Vozy BMW ALPINA se vyznačují vysokou úrovní pohodlí a sportovními vlastnostmi i neutrálním chováním, což jim zajišťuje stabilitu a vysoký stupeň bezpečnosti i při jízdě vyšší rychlostí.

Systémy pro elektronické řízení stability jsou speciálně nastaveny pro každý specifický model BMW ALPINA s ohledem na mnoho různých parametrů tak, aby byl zajištěn bezpečný a účinný přenos působení vysokého výkonu a točivého momentu na silnici.

Zvláštní důležitost má při tom vliv aerodynamických vlastnosti vozidla na stabilitu při jízdě, zejména při vyšších rychlostech. Na základě zásady „tvar se řídí funkcí“ jsou aerodynamické komponenty, například přední a zadní spojlery, specificky navrženy tak, aby se podílely na dosažení maximálně možného snížení vztlaku a zajištění velmi neutrálního chování při jízdě.

Vysoce výkonné brzdy

Brzdový systém vozů BMW ALPINA XD3 a XD4 je navržený tak, aby odpovídal výkonu těchto nových modelů. Sestává ze čtyřpístových pevných brzdových třmenů a kotoučů o průměru 395 mm na přední nápravě a z plovoucích brzdových třmenů s kotouči o průměru 370 mm na nápravě zadní. Volitelně je k dispozici vysoce výkonný brzdový systém, který kombinuje lehké vrtané kompozitní kotouče o průměru 395 mm vpředu a 398 mm vzadu se speciálními sportovními brzdovými destičkami pro ještě větší odolnost proti slábnutí účinku při velmi náročných zátěžích. (Upozornění: Speciální sportovní brzdové destičky a vrtané brzdové kotouče mohou způsobovat vyšší hluk při brždění nebo vibraci brzd.)


Information on fuel consumption and CO2 emissions according to the applicable EU Directive VO (EU) 715/2007:

BMW ALPINA XD3 / XD4                                                                                                             XD3 AWD                    XD4 AWD
Fuel consumption, combined*:                                                                                                     6.9* l/100 km                6.9* l/100 km
CO2 emissions combined*:                                                                                                          183* g/km                    183* g/km
CO2 efficiency category*:                                                                                                            C*                                C*

* Data for left-hand drive only.
The disclosed fuel consumption and CO2 emissions are measured according to WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) and converted to NEDC (New European Driving Cycle) for comparison purposes. Depending on your country, vehicle related taxes or other duties may be based on fuel consumption and CO2 emissions data which differs from that shown here.

Errors and changes excepted.

Further information on specific fuel consumption and specific CO2 emissions of new passenger cars is given in „Leitfaden über den Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen” which can be obtained free of charge at all points of sale and from the Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Helmut-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen.

Efficiency-Class

Determined on the basis of the measured CO2 emissions taking into account the mass of the vehicle.

EU tyre Label

EU tyre label = fuel efficiency class / wet grip class / external rolling noise class, external rolling noise value

For more detailed information, please click here:
EU tyre labels - information according to Regulation (EU) 2020/740
www.alpina-automobiles.com/tyrelabel