BMW ALPINA XD3 / XD4

Pohon

Hlavním cílem při vývoji nových modelů BMW ALPINA XD3 a XD4 bylo posunout vývoj vpřed a zlepšit základní hodnoty jejich předchůdce. Nové modely využívají nejmodernější technologie motoru a nabízejí jedinečné zážitky v tomto segmentu, pro který je charakteristická síla, točivý moment, dynamika jízdy a pohodlí. Základem hnacího ústrojí nových modelů BMW ALPINA XD3 a XD4 je vynikající nový třílitrový (3,0) šestiválcový, řadově uspořádaný motor se čtyřmi turbodmychadly a vysokotlakým přímým vstřikováním „common rail“ o výkonu 285 kW (388 k). Tento výkon je k dispozici v širokém pásmu od 4 000 do 5 000 otáček za minutu. Maximální točivý moment 770 Nm je k dispozici již od 1 750 ot/min až do 3 000 ot/min. Výsledné údaje o výkonu jsou působivé: nové modely BMW ALPINA XD3 a XD4 zrychlují z 0 na 100 km/h za pouhých 4,6 sekundy a mají maximální rychlost 267 km/h (XD3) a 268 km/h (XD4) – to znamená, že jsou v současné době nejrychlejší ve svém segmentu!

 

 

V kombinaci s dvaceti dvou palcovými kovanými koly se nejvyšší rychlost snižuje přibližně o 5 km/h.

Systém trvalého dvoustupňového přeplňování se čtyřmi turbodmychadly zajišťuje maximální výkon vozu. Má dva velké, paralelně pracující nízkotlaké stupně a dva malé vysokotlaké stupně s proměnlivou geometrií turbíny, které rovněž pracují paralelně. Výkon je tak dodáván plynule, bez znatelného úsilí a na dieselový motor neobvykle dynamicky v celém rozsahu otáček.

Vyšší výkon vyžaduje větší chlazení. Vysoce výkonný chladicí systém nových modelů BMW ALPINA XD3 a XD4 je navržen tak, aby měl nejvyšší možnou účinnost. Velkoobjemové chladiče a optimalizované vedení chladicí kapaliny umožňují vysoký průtok chladiva. Nepřímé uspořádání mezichladiče udržuje krátké vzdálenosti sání vzduchu. Primární chladič vzduch-voda umístěný před motorem zásobuje velkoobjemový mezichladič voda-vzduch. Další tři externí chladiče a olejový chladič převodového oleje zajišťují termodynamickou stabilitu i při nejvyšším zatížení.

Pohon na všechna kola

Nové vozy BMW ALPINA XD3 a XD4 využívají technických možností systému BMW xDrive, jehož inteligentní a dynamický systém řízení rozděluje výkon hladce a plně variabilně mezi přední a zadní nápravu během milisekund, a zajišťuje tak maximální trakci a ovladatelnost. Systém řízení distribuce točivého momentu, který je propojený s dynamickým řízením stability (DSC) a řízením motoru, je zaměřený na výkon a významně zvyšuje dynamiku jízdy a agilitu, zvláště při vysokém příčném zrychlení – současně udržuje vyvážené a neutrální chování.

Jak BMW ALPINA XD3, tak i BMW ALPINA XD4 se dodávají s elektronicky řízeným aktivním diferenciálem s omezeným prokluzem na zadní ose. To vylepšuje trakci při dynamické jízdě – ztráty způsobené prokluzem se snižují na minimum a točivý moment se efektivně rozděluje na kolo s nejlepší přilnavostí v jakémkoli daném okamžiku. To dále zlepšuje dynamiku řízení, dokonce i v kombinaci s pohonem všech kol, a uplatňuje se ve spojení s distribucí točivého momentu s preferencí zadních kol, specifickou pro značku ALPINA.

Účinnost

Pro společnost ALPINA byla vždy vysoce důležitá nízká spotřeba paliva a nízká úroveň emisí. Často tak nacházela průkopnická řešení, která mohla nejprve zavést v malosériové výrobě. Výborným příkladem toho je SUPERKAT – elektronicky vyhřívaný kovový katalyzátor, s jehož pomocí se emise NOx a CO snížily na hodnotu o 80 % nižší oproti hodnotě požadované předpisy již v roce 1996. Nové modely BMW ALPINA XD3 a XD4 mají nejnovější technologii pro zpracování výfukových plynů. Vedle filtru pevných částic pro dieselové motory a zásobníkového NOx katalyzátoru snižuje emise na minimum SCR (selektivní katalytická redukce) katalyzátor se vstřikováním vodného roztoku močoviny (AdBlue®). Zásobník na kapalinu AdBlue® má objem 20 litrů, což obvykle odpovídá průměrnému dojezdu 10 000 km.

Spotřeba paliva měřená podle nového a realističtějšího postupu WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicle Test Procedure) činí 6,9 l/100 km a emise CO2 183 g/km.


Information on fuel consumption and CO2 emissions according to the applicable EU Directive VO (EU) 715/2007:

BMW ALPINA XD3 / XD4                                                                                                             XD3 AWD                    XD4 AWD
Fuel consumption, combined*:                                                                                                     6.9* l/100 km                6.9* l/100 km
CO2 emissions combined*:                                                                                                          183* g/km                    183* g/km
CO2 efficiency category*:                                                                                                            C*                                C*

* Data for left-hand drive only.
The disclosed fuel consumption and CO2 emissions are measured according to WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) and converted to NEDC (New European Driving Cycle) for comparison purposes. Depending on your country, vehicle related taxes or other duties may be based on fuel consumption and CO2 emissions data which differs from that shown here.

Errors and changes excepted.

Further information on specific fuel consumption and specific CO2 emissions of new passenger cars is given in „Leitfaden über den Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen” which can be obtained free of charge at all points of sale and from the Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Helmut-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen.

Efficiency-Class

Determined on the basis of the measured CO2 emissions taking into account the mass of the vehicle.

EU tyre Label

EU tyre label = fuel efficiency class / wet grip class / external rolling noise class, external rolling noise value

For more detailed information, please click here:
EU tyre labels - information according to Regulation (EU) 2020/740
www.alpina-automobiles.com/tyrelabel